Home / बिज्ञान प्रबिधि / नेपालमा हल्ला फैलिएको रातो नम्बरको वास्तविकता

नेपालमा हल्ला फैलिएको रातो नम्बरको वास्तविकता

१६ पुस, काठमाडौं।

अहिले जताततै एनसेलको सिममा फोन आउँदा रातो नम्बर आउने र फोन उठाउँदा मान्छे मर्ने भन्ने हल्लाले मोबाइल प्रयोगकर्ताहरु त्रसित छन्। रातो नम्बर के हो? यो हल्लाको रहस्य के हो? इन्जिनियरहरु के भन्छन्? र के अरु देशमा पनि यस्तै भएको छ?mobile-red-number-hoax-344646018

रातो नम्बर के हो?

आफ्नो प्रयोगकर्तालाई एनसेलले विभिन्न सेवा सुविधाको जानकारी दिन फोन गर्ने गर्छ। त्यहि नम्बर राखेर फोटोसप गरि रातो नम्बरबाट आएको फोन उठाए मान्छे मर्ने हल्ला फैलाइयो। हल्ला फैलिएपछि एनसेल प्रयोगकर्ताहरुले नै यसबारे जिज्ञासा राख्ने क्रममा नजिकका नातेदार साथीभाइ र जानेबुझेकालाई सोध्ने क्रममा हल्ला दिन दुगुना रात चौगुना बढ्दै गयो। तर बिडम्बना यसको वास्तविकता के हो र के भइरहेको छ भन्ने विषयमा यथार्थ जानकारी कसैले दिन सकेका छैनन्।

वास्तविकता के हो?

हल्लाको पछि लाग्नु भन्दा पनि वास्विकता के हो? त्यो जान्नु बढी महत्वपूर्ण हुन्छ। रातो नम्बर को हल्ला सन् २००७ अप्रिल १३ मा पाकिस्तानबाट सुरु भएको मानिन्छ। इन्जिनियरहरु भन्छन्, “मोबाइल तथा स्मार्टफोनमा फोन आउँदा उत्पन्न गर्ने ध्वनी तरंगले मान्छेलाई घाइते पार्ने वा मार्नेसम्मको क्षमता राख्न सक्दैन। त्यसैले पनि यो सरासर गलत हल्ला हो । यसलाई पुष्टी गर्ने कुनै प्राविधिक आधार छैन।”

नेपालमा एनसेलका अधिकारहरुले पनि हल्ला निराधार भएकाले यसको पछि नलाग्न आग्रह गरिसकेका छन्।

अरु देशमा पनि यस्तो हल्ला चल्छ?

रातो नम्बर (Red number, cursed phone number, death call)को हल्ला सन् २००७ अप्रिल १३ मा पाकिस्तानबाट सुरु भएको मानिन्छ। ती हल्लाले पाकिस्तानमा ठूलो स्केलमा आतंक फैलाएको थियो। साथै रातो नम्बरबाट आएको फोन उठाएर सुनेमा सो व्यक्ति नपुङ्सक हुने समेत हल्ला चलाइएको थियो।

रातो नम्बरको फोन उठाउँदा मानिस मेरेको भन्दै त्यहाँ गलत खबर सम्प्रेषण गरियो। पाकिस्तानमा चिहानमाथी मोबाइल टावर बनाएकाले पूर्वजहरु रिसाउँदा यसलाई मृतआत्माहरुको काम भन्दै पछि अर्को हल्ला समेत फैलाइएको थियो।

हल्लाले ठूलो रुप लिएपछि सरकार र मोबाइल सेवा प्रदायकले विज्ञप्ती जारी गरेरै यो हल्लाको पछि नलाग्न आग्रह गरेका थिए। तर पाकिस्तानबाट सुरु भएको सो हल्ला एसिया, मध्य पूर्वी देश हुँदै अफ्रिकासम्म पुग्यो।

घानाको सबैभन्दा ठूलो टेलिकम कम्पनी एमटिएन अरिबाले यी सबै हल्लालाई मथ्थर पार्ने गरि एक विज्ञप्ती जारी गरेको थियो। ‘राष्ट्रिय तथा अन्तराष्ट्रिय अनुसन्धान पश्चात यी हल्ला पूर्णतया निराधार रहेको र यसलाई पुष्टी गर्ने कुनै पनि प्राविधिक आधार नभएको’ सो विज्ञप्तीमा लेखिएको थियो।

सन् २००४ जुलाइमा फेरी अफ्रिकाको नाइजेरियामा यस्तै हल्ला फैलाइयो। सो समयको नाइजेरीयाको सबैभन्दा ठूलो मोबाइल सेवा प्रदायक ‘भीमोबाइल’ले पनि यी हल्ला निराधार भएको विज्ञप्ती निकाल्नु परेको थियो।

त्यसपश्चात विभिन्न समयमा केन्या, अफगानिस्तान लगायत विभिन्न देशहरुमा यस्ता हल्ला चल्ने गरेको छ। पछिल्लो समय नेपालमा पनि यहि प्रकृतिको हल्ला फैलिएको हो।

Loading...
x

Check Also

facebook

अब डेस्कटप र ल्यापटपमा पनि फेसबुक लाइभ

सोसल नेटवर्किंग साइट फेसबुकको लाइभ ब्रोडकास्टिंग फिचर, फेसबुक लाइभ अब डेस्कटप र ल्यापटप कम्प्युटरमा पनि ...