Home / स्वास्थ्य / अनुहारको छालामा देखिने छिद्रबाट बच्ने उपाय

अनुहारको छालामा देखिने छिद्रबाट बच्ने उपाय

काठमाडौँ — अनुहारमा हुने ओपनपोर्स, यसले तपाईको अनुहारको सौन्दर्यलाई बिगार्ने मात्र होईन कि छालाको लागि पनि नोक्सानदायक हुन सक्छ । यस अवस्थामा छालाको बिषेश ख्याल राख्नुपर्ने हुन्छ । ओपनपोर्स अनुहारको एउटा ठुलो समस्या हो । यो मानिसको उमेर बढ्नुको साथ साथै बढ्दै जान्छ ।

 

अनुहारमा हुने ओपनपोर्स, यसले तपाईको अनुहारको सौन्दर्यलाई बिगार्ने मात्र होईन कि छालाको लागि पनि नोक्सानदायक हुन सक्छ। यस अवस्थामा छालाको बिषेश ख्याल राख्नुपर्ने हुन्छ। ओपनपोर्स अनुहारको एउटा ठुलो समस्या हो। यो मानिसको उमेर बढ्नुको साथ साथै बढ्दै जान्छ।
कसै-कसेमा भने तीस/पैतिस बर्षको उमेरमा पनि अनुहारमा यो समस्या भएको देखिन्छ। अब ओपनपोर्सको उमेरसँग पनि सम्बन्ध रहेको देखिंदैन। हाम्रो अनुहारको छालामा सा-साना धेरै पोर्स (प्वालहरु) हुन्छन्। जुन झटहेर्दा हतपत देखिंदैन तर पावरवाला शिशा (मेग्निफाइंग ग्लास) ले हेर्ने हो भने गाला, नाकमा त्यस्ता प्वालहरु देखिन्छन्। जसको संख्या हजारौमा हुन्छन्।
यि अनुहारमा भएका रोम छिद्र (पोर्स) को काम हाम्रो अनुहारमा शुद्ध अक्सिजनलाई मेन्टेन गरेर राख्नु हो। यसका साथै शरीरमा भएको टाँक्सिन (खराब) पदार्थलाई बाहिर निकाल्नु हो। एक किसिमले भन्ने होभने छालाले पनि श्वास फेर्छ। अक्सिजनलाई मेन्टेन गर्छ र खराब पदार्थ अर्थात टोक्सिनलाई वाहिर निकाल्छ।
हाम्रो अनुहारमा ग्लो ल्याउनु उज्यालो पार्नु पनि छालाको नै काम हो। जब यि पोर्स (रोम छिद्रहरु) ठुलो हुन्छन् र स्पष्टरुपमा परैबाट देखिन्छ भने त्यस अवस्थालाई हामी ओपन पोर्स भन्दछौ।
ओपनपोर्सका कारण : आयली स्किन हुने ब्याक्तिहरुमा ओपनपोर्स (रोमछिद्र) बढिनै हुने गर्दछ। ओयली स्किनको साथै जसको शरीरमा धेरै मात्रामा पसिना आउछ। उनीहरुलाई पनि अनुहारको यो समस्या प्राय बढि नै देखिन्छ। कहिले काहि यस्ता सौन्दर्य प्रसाधनको प्रयोग गरिन्छ जुन तपाईको छालाको अनुकुल हँदैन। जसको प्रतिक्रिया स्वरुप ओपनपोर्स हुनसक्छ। जेनेटिक (वंशानुगत) पनि यसको मुख्य कारण मध्ये एक हो।
यदी कसैको परिवारमा आमा-बाबु मध्ये कुनै एक जनामा यो समस्या बिगतका समयमा रहेको भए त्यस घरका अन्य सदस्यमा पनि यो समस्या हुने संभावना बढि रहन्छ। यदि तपाई आफ्नो स्किनको केयर ठिकसंग गर्नु हुन्न भने धुलो, माटो, प्रदुषित वातावरणमा बढि नै समय बिताउनु हुन्छ। कामबाट साँझ जब घर फर्किनु हुन्छ त्यसबेला अनुहारलाई राम्रोसँग धुनुहुन्न भने तपाईलाई ओपनपोर्स हुने संभावना बढी हुन्छ।
मनोवैज्ञानिक पक्षबाट हेर्ने हो भने मानसिक तनाव पनि यसको मुख्य कारण हो। यदि तपाई बढि नै सोच्नु हुन्छ। स्वभावमा चिडचिडापन छ, सानो-सानो कुरामा पनि चाडै रिसाउने किसिमको बानी छ भने तपाईलाई पनि यो समस्या हुनसक्छ। हाईजिन तथा पोषणतत्वको कमी, राम्रोसँग निदाउन नसक्नु, अपुरो निन्द्रा हुनु पनि यसका कारण मध्येका हुन्।
ओपन पोर्सका लक्षणहरु : ओपनपोर्समा अनुहारमा सा-साना प्वाल देखिन थाल्छन्। खासगरी नाक र गालामा देखिन्छ। अनुहारमा ओपनपोर्स (रोमछिद्र) भएको अवस्थामा नाक र गालामा सुन्तलाको बोक्रामा भएजस्तो सा-साना प्वाल जस्तो अनुहार देखिन्छ। हेर्दा अनुहार राम्रो देखिंदैन, कुरुप जस्तो लाग्छ। ब्लेकहेड (कालो) हुने संभावना बढि हुन्छ। कसै-कसैको अनुहारमा त बढिनै साना–साना प्वालहरु देखिन्छन्। जुन हेर्दा धेरै फोहर देखिन्छ जसले तपाईको अनुहारको सौन्दर्यमा ग्रहण लगाई दिन्छ। यदि लामोसमयसम्म ओपनपोर्स रहिरहयो भने पछिगएर जब हाम्रो उमेर बढि हुन्छ। त्यसबेला यो अनुहारका प्वालहरु अझ ठुलो र भद्दा देखिन थाल्छ।
बचाउ : ओपनपोर्सलाई रोक्नको लागि कम्तिमा दिनको दुई पटक अनुहारलाई धुनु पर्छ। मुख धुँदा राम्रो मुलायम फेसवासको उपयोग गर्नुपर्छ। अनुहारको छालको अनुरुप मोस्चराईजर लगाउनु पर्छ। छाला को अनुरुप हप्तामा दुई पटक स्क्रव गराउनु पर्छ।
घरेलु उपचार : सप्ताहमा एक पटक स्टिम वाफ लिने। गोलभेंडाको रस कपासमा भिजाएर अनुहारमा लगाउने र करिब बिस मिनेट राख्ने। त्यसपछि अनुहार धुने। यसवाट पनि फाईदा हुन्छ। खानपानमा बोसो, गुलियो, फास्टफुड तथा मदिराको सेवन गर्नु हुँदैन। यसको सेवनले पनि छालामा नराम्रो प्रभाव पार्दछ।
होमियोप्याथिक उपचार : ओपनपोर्स अर्थात अनुहारको छालामा देखिने प्वालहरुको उपचारमा रोगीको मानसिक एवं शारीरिक लक्षणको आधारमा सफलतापुर्वक प्रयोग गरिने केहि औषधीहरु निम्नलिखित छन। (१) साईलिशिया- १२x शक्ति / यो औषधी त्यस्ता व्यक्तिको लागि उतम मानिन्छ जसको छाला हेर्दा मैलो देखिन्छ र ओपनपोर्स बरावर भईरहन्छ। (२) केलेन्डुला क्रिम – स्किन हिलिंगको लागि यो राम्रो औषधि हो। अनुहारका (रोमछिद्र) भर्न र बराबर (सम) गर्नको लागि यो क्रिम उत्तम मानिन्छ। (३) बरबेरिस क्रिम- यो क्रिम अनुहारको छालालाई स्वस्थ, चमकिलो, बनाउनमा बहुतै उपयोगी छ। यस बाहेक यस रोगमा प्रयोग हुने अन्य औषधीहरु- कालिवाइक्रोम, नेट्रम-म्युर, सलफर, हिपरसल्फ, ग्रेफाइटिस आदि पनि छन। औषधिहरुको प्रयोग आफ्नो नजिकको चिकित्सकको सल्लाह लिई गर्दा उपयुक्त हुन्छ।
अस्तु
(Visited 1 times, 1 visits today)
x

Check Also

हातको स्पर्शले पीडा घटाउँछ

मंसिर २३, २०७४-माया र स्नेह दर्साउन पनि हामी अरूका हात स्पर्श गर्ने गर्छौं । यसो ...